BenBilirim
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BenBilirim

Bilmediğiniz bir şey kalmasın...

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde BenBilirim adresi saklayın ve paylaşın
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» +18 Satanist Liseli Kız
Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimePtsi 23 Ocak 2012 - 14:27 tarafından feb

» grup ayna antakya'da
Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimePtsi 13 Ara. 2010 - 13:09 tarafından Admin

» chelsea-liverpool
Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimeSalı 30 Kas. 2010 - 17:33 tarafından Admin

» deneme deneme
Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimePtsi 29 Kas. 2010 - 11:50 tarafından yarseli

» Erbakan: Bu seçimde insanlığın kurtuluş savaşını yapacağız
Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimeCuma 26 Kas. 2010 - 15:53 tarafından Admin

» Kürt Sanatçı Soyundu
Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimePtsi 22 Kas. 2010 - 20:02 tarafından meterdahan

» Şarj cihazı aramaya son
Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimePtsi 22 Kas. 2010 - 19:01 tarafından Admin

» Eski kız arkadaşı ve kardeşini vurdu, intihar etti
Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimePtsi 22 Kas. 2010 - 19:00 tarafından Admin

» 06.08.2010 güncelleme duyurusu
Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimeC.tesi 20 Kas. 2010 - 18:13 tarafından Admin

Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç tartıştı

YazarMesaj
yarseli

Erkek Mesaj Sayısı : 73

Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Empty
MesajKonu: Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç tartıştı   Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç  tartıştı Icon_minitimeC.tesi 10 Nis. 2010 - 12:04

2006 Yılında Koç Topluluğu tarafından hayata geçirilen 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' projesinin dördüncü yılında düzenlenen toplantıya Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç arasındaki 'popülizm' atışması damga vurdu
Koç Topluluğu tarafından 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'yla ortaklaşa hayata geçirilen "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesinin dördüncü yılında düzenlenen toplantıya Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç arasındaki 'popülizm' atışması damga vurdu. Projeyle ilgili düzenlenen toplantıya Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, diğer yetkililer ve meslek lisesi öğrencileri katıldı.

ULUSAL BİR STRATEJİ İSTİYORUZ

Mustafa Koç yaptığı konuşmada, "Bugün Ulusal İstihdam Stratejisi'ne eş olarak yürütülecek bir Ulusal Mesleki Eğitim Stratejisi için çağrıda bulunmak istiyoruz" dedi. Meslek liselerinin ekonominin bel kemiğini oluşturan kurumlar olduğunu kaydeden Koç, "Ancak mesleki eğitim konusu uzun yıllardır talihsiz bir şekilde popülist tartışmalara konu edilip, maalesef sadece katsayı çerçevesinde gündeme getirilerek tartışılıyor" diye konuştu.

ORAN YÜZDE 65 OLMALI

Koç'tan sonra kürsüye Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu çıktı. Bakan Çubukçu, 2003 yılında mesleki teknik ortaöğretim payının yüzde 28 iken 2009 - 20010 eğitim öğretim yılında yüzde 45,6 'ya çıktığını kaydetti. Çubukçu, hükümet tarafından mesleki teknik eğitimin ortaöğretim içindeki payının yüzde 50 olarak belirlendiğini ancak AB uyum sürecinde yüzde 65 için de çalıştıklarını kaydetti. Çubukçu konuşmasında Mustafa Koç'a cevap da verdi. Çubukçu, şunları söyledi:

TÜM MESAFELER PARALEL İLİŞKİDE

"Burada katsayı meselesiyle meslek liselerindeki oranın artışı arasında son derece doğrusal ve paralel bir ilişki vardır. 1998 yılında yükseköğretim geçiş sistemine mesleki ortaöğretim öğrencilerine uygulanan yükseköğrenimdeki geçişi zorlaştıran düzenleme 1998 yılından itibaren son derece hızlı bir şekilde mesleki eğitime tercih eden öğrencilerin sayısında düşüşe yol açmıştır. Geçen yıl mesleki eğitime başvuran öğrenci sayısı yüzde 15 arttı. Bunun da etkileri temmuz ayında alınan katsayının ortadan kaldırılması kararıyla mesleki eğitim gören öğrencilerin geçişinin önündeki engellerin kaldırılmasıyla çok doğrudan ilgili ve ilişkilidir.

EŞİT OBJEKTİF ADİL KOŞULLAR

Yükseköğrenime geçişi merkezi sınavla yapan bir ülkede, sınavın eşit objektif adil olması gerekir her şeyden önce. Eşit objektif adil koşullarda yapılmayan bir sınavda bir meslek liselinin ayağına 20 kiloluk bir yük bağlayıp normal lisede okuyan bir öğrenciyle buyur sen de aynı mesafeyi aynı hızla koş demek son derece adaletsiz bir yaklaşım .Çok uzun yıllardır sadece siyaset döneminde değil. Popülist bir tartışma olarak açmıyorum, herhangi bir popülizm de yapmıyorum."

Bu sisteme eskiden beri çok karşıyım

"Önceden de karşı çıktığım bu sistem bir hukukçu olarak şimdi de Milli Eğitim Bakanı olarak, ülkemizin geleceğini oluşturacak gençlerin hayallerine ket vuran, onları engelleyen bir sistem diye düşünüyorum" diyen Bakan Nimet Çubukçu, "Meslek lisesi tartışmalarını özellikle bir meslek grubuna yönelik olarak bir kesime yönelik engelleyici tutum olarak algıladığımız sürece mesleki ortaöğretim payı yüzde 8'lerde olan bir ortaokulun hedef alındığı bu sistemin sürdürülebilir olmadığının farkına varmamız gerekiyor. Bu doğru bir sistem değil. Türkiye'nin önünü tıkayan bir sistem" diye konuştu. Çubukçu şöyle devam etti: "Tüm dünyaya baktığımız zaman mesleki eğitim ortaöğretim içinde son derece önemli. Çünkü yüksek öğretime geçemeyen ve herhangi bir mesleğe sahip olamayan gençlik, işsiz nüfus Türkiye için bağımlı nüfus demek, sorunlu nüfus demek. Bu da ülkedeki ekonominin bir anda olumsuz manada yer değiştirmesi ve ülkenin doğrudan etkilenmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla dünyanın hiçbir yerinde mesleki eğitimi seçmiş bir öğrencinin yüksek öğrenime geçişini engelleyecek düzeyde bir engellemeyle karşı karşıya olmadığını görüyoruz." Çubukçu, projeyi son derece önemsediğini belirterek bütün meslek örgütlerini mesleki eğitime destek vermeye davet etti. Çubukçu "Mesleki eğitimle çocuklarımıza gençlerimize Türkiye'nin yarınları başta olmak üzere daha iyi yarınlar hazırlamış olacağız" dedi.

Esas olan eğitim itibarının iadesidir

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ise konuşmasında, Türkiye'nin başlıca sorunlarından olan işsizliğin azaltılması için vasıfsız iş gücünün mümkün olduğunca azaltılarak iş gücü piyasasının talep ettiği nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi gerektiğini söyledi. "Meslek eğitimi konusu uzun yıllardır talihsiz bir şekilde popülist tartışmalara konu edilip maalesef sadece katsayı çerçevesinde gündeme getirilerek tartışılıyor" diyen Koç, mesleki eğitimin ülkenin kalkınmasındaki önemini kavrayan, çocukların geleceğini önemseyen herkesin konunun özüne yönelip içerik ve iyileştirme çalışmaları konusunda ortak akıl ile emek harcaması gerektiğini belirtti. Mustafa Koç, şunları kaydetti: 'Burada esas olan mesleki eğitimin itibarının iade edilmesidir. Asıl mesele mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin yükseltilmesi, öğrencilere sahip çıkılarak doğru staj programları sunulması, okul-sanayi iş birliğinin kurulmasını sağlayacak sistemlerin oluşturulmasıdır. Doğru bölgelerde doğru bölümlerin açılması o illerdeki sanayi ve ticaret kuruluşlarının ihtiyaç duydukları insan gücü için eğitim birimleri ile birebir koordineli çalışması ve tüm mezunların kayıtlı bir ekonomide istihdam edilebilmesi ortak hedefimiz olmalı. Bu çabalar sonucunda meslek lisesi öğrencileri aranan, yetkinlikleri gelişmiş, üretken insanlar olarak itibarlarını geri almış olacaklar. O zaman meslek okulları gerçek işlevlerini yerine getirebilecek ve böylece mesleki eğitim sürecinde katsayı tartışmaları anlamını yitirecek.'

Hey corç versene borç...

Bakan Nimet Çubukçu'nun konuşmasının ardından meslek liseli öğrencilerin kendi mesleklerini anlattıkları klip yarışmasına geçildi. Yarışmada Bakan Nimet Çubukçu adına rap tarzında klip yapan Aysel Ağırbaş dikkat çekti. Etkinlikte burs alan öğrenciler birer konuşma yaptı. Proje kapsamında burs alan öğrencilerden Emel Yalçın, "Ne olur meslek lisesi koçları artsın" dedi. Ayrıca toplantıya gelen tüm öğrencilerle yakından ilgilenen Ali Koç da, öğrencilere Rahmi Koç Müzesi'ni bizzat gezdirerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Meslek lisesine itibarı verilsin -Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Koç Holding Başkanı Mustafa Koç tartıştı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
»  Ücretsiz İngilizce Öğrenin! ÜSTELİK HALK EĞİTİM MERKEZLERİNDEN